Oficiální stránky fotbalového klubu

Síň slávy

Uvedení členové do síně slávy, při příležitosti 50. let výročí fotbalu ve Vávrovicích

 

Miroslav Bartošák (1950)

Fotbalově vyrostl v rodném Kružberku. Pak se přestěhoval do Opavy a v aktivní kariéře fotbalisty pokračoval v rezervním týmu Ostroje Opava, který hrál krajskou soutěž. K trenérskému řemeslu se nechal zlanařit v roce 1992, kdy převzal naše žáky v okresní soutěži. V roce 1999 pak přestoupil k týmu dorostu. Mezi jeho největší trenérské úspěchy patřily postup žáků do okresního přeboru v sezóně 1996/1997, postup dorostu do okresního přeboru v sezóně 2006/2007, postup dorostu do krajské soutěže v sezóně 2008/2009 a 3. místo v krajské soutěži v sezóně 2009/2010. Jeho rukama prošla řada hráčů, kteří nyní oblékají dres mužů ať už našich barev nebo cizí.

Antonín Fojtík (1961)

Byl odchovancem našeho klubu, ale kariéru brzy ukončil kvůli svým problémům s koleny. Více se zapsal do dějin jako trenér, kterého dělal společně se Zdeňkem Vavrlou, a zejména jako hospodář při přípravě hřiště, šaten a praní dresů. Tuto funkci vykonával vždy vzorně a spolehlivě. Svoji činnost ukončil v roce 2005.

 

 

 

Ervín Galvas (1950)

Do Vávrovic se přiženil a tak k nám v roce 1975 přestoupil z Holasovic. Byl členem týmu, který postupoval počátkem 80. let ze IV. třídy až do okresního přeboru. Ervín hrával na postu obránce, kde byl tvrdý a nekompromisní. Zapojil se i do vedení mládeže a vykonával funkci trenéra žáků a dorostenců. Po ukončení kariéry zastával počátkem 90. let krátkou dobu funkci předsedy po panu Valečkovi, ale to mu příliš nesedělo. Byl však výborný organizátor a na hřišti uspořádal několik akcí. Nyní už se aktivně na rozvoji fotbalu nepodílí.

 

Gebauer Vladimír (1931)

Na fotbalovém hřišti toho moc neodehrál, ale zapsal se do historie jako jeden ze zakladatelů fotbalového oddílu, kde působil dlouhá léta jako hospodář. Tehdy byl za svou funkci placen, ale pouze symbolicky v porovnání s tím, kolik práce pro fotbalový klub udělal. Udržoval kabiny, podílel se na vykopání studny atd. Byl dlouhou dobu člen Tělovýchovné jednoty Sokol Vávrovice, v letech 1976 – 1988 vykonával funkci předsedy, kterou ze zdravotních důvodů opustil. Letos oslavil své 80. narozeniny.

 

Jiří Hanel (1950)

Byl jedním z prvních hráčů po založení oddílu kopané, odehrál dokonce několik zápasů se svým otcem Jiřím Hanelem st.. Hrával převážně v záloze nebo obraně, několikrát zaskakoval i jako brankář. Vynikal tvrdou střelou z přímých kopů. V letech 1988 – 1994 vykonával funkci předsedy TJ Sokol. Měl velkou zásluhu na zřízení pohostinství v sokolovně, z jehož zisku se zajišťoval i chod fotbalového oddílu. Dnes se již na fotbalovém dění nepodílí.

 

František Šnajder (1944)

Je rodákem ze Slavkova, kde s fotbalem začal. Do Vávrovic se přiženil v roce 1968. Nejdříve byl aktivním hráčem mužů a zpravidla nastupoval na pozici levého křídla. Vedle kariéry hráče se koncem 70. let pokoušel o založení družstva žáků. To ale dlouho nevydrželo. Postupně s aktivním fotbalem kvůli zdravotním potížím skončil a začal se věnovat trenérské činnosti s mládeží. V roce 1974 stál jako trenér u zrodu úspěšné generace dorostenců, kteří dobývali okres. Později byl trenérem mužů, dělal hospodáře a několik let působil v disciplinární komisi při OFS v Opavě. Dá se říct, že se na činnosti fotbalového klubu podílel s  přestávkami téměř od jeho založení. Naposled byl vedoucím mužstva dorostu, se kterým postoupil z okresní soutěže až do krajské soutěže.

Bohumír Valeček (1928 – 2013)

Byl jedním z těch, kdož stáli u založení oddílu kopané ve Vávrovicích. Přitom žádným fotbalistou nebyl. Od mládí sportoval. Hrál stolní tenis, běhal, hrál hokejovou divizi za Krnov.  Fotbal jako sport uznával a tak se stal předsedou fotbalového oddílu při TJ Sokol Vávrovice. Byl jim až do roku 1990, kdy odešel do důchodu. Dlouhá léta byl i členem výboru TJ Sokol. I jako důchodce byl a je věrným fanouškem fotbalu, který chodí pravidelně na utkání a sleduje fotbalové dění v obci.

 

Zdeněk Vavrla (1956)

Vávrovický odchovanec, který hrál za žáky, dorost i muže a svoji kariéru zakončil v rezervním týmu. Poté hrával ještě hospodskou ligu za družstvo Točny. Jeho hlavní předností byla technika a hra jeden na jednoho. Po skončení aktivní kariéry byl trenérem A družstva mužů, které pod jeho vedením nejenže nesestoupilo z okresního přeboru, ale hrávalo i v první polovině tabulky. Hráči vzpomínají, že to s nimi uměl a dokázal je vždy motivovat k úspěchu.

 

 

Pavel Malý zakládající člen a záložník

 

Karel Solnický – pravý obránce a kapitán. Do Vávrovic se přiženil se Zlatník. Dlouhou dobu působil jako řidič k venkovním utkání, ať byl aktivní hráč nebo později jako řidič TQM.

 

Jan Malý – záložník

 

Karel Složil – útočník nebo záložník

 

Josef Gebauer – útočník

 

Josef Černín – útočník

 

Rudolf Tesař – Byl jedním z prvních golmanů.

 

Bohumil Blaga – útočník nebo záložník, který v dalších letech vypomáhal i jako rozhodčí v domácí zápasech mládežnických týmů.

 

Oldřich Romfeld – brankář

 

Vlastimil Svoboda – brankář

 

Karel Falhar – záložník. Jeden z nejobávanějších vávrovických střelců.

 

Jiří Gillig – útočník

 

Bohuslav Laifert (1952 – 2016) – jako aktivní hráč se  příliš do fotbalového života nezapojil. Fotbal přesto miloval a všichni jeho synové jej nějakou dobu hráli. Stal se jejich rádcem a hlavně fanouškem. Jako jeden z mála dojížděl pravidelně i na venkovní zápasy a zúčastňoval se fotbalových závěrečných. Společně s Ervinem Galvasem pořádali exibiční zápasy Laiferti – Galvasi. Po smrti svého druhého nejstaršího syna Vaška, spolupořádal s fotbalovým klubem 10. ročníků memoriálu, který se konal v letních měsících a pořádal se v různých formách (turnaj mužů, žáků nebo složek). Pak se od turnaje upustilo a konal se jeden zápas. Bohuslav Laifert byl veselý a kamarádský člověk, prožíval úspěchy i něúspěchy, ale na fotbal nezanevřel i když byl dlouhodobě a těžce nemocný. Zemřel den před 50. výročím založení fotbalu. Cenu tedy získal im memoriam a převzal ji za něj syn Jirka. Doufáme, že v nebi se bude s námi veselit na úspěchy naší fotbalové vesnice, jak to dokázal za svého života.

 

Pavel Maiwald – do Vávrovic přišel jako dorostenec z Ostroje Opava. V mládežnických kategoriích platil za obávaného střelce, tomu vydrželo do mužských let. Pak však s fotbalem nečekaně skončil a věnoval se trénování tenisu. K fotbalu se vrátil na sklonku života rezervního týmu a i přes svůj věk, postavu a rychlost byl stejně podceňovaný a stejně nebezpečný. Od roku 1994 do roku 1999 vedl družstvo žáků, postoupil s ním do okresního přeboru, pak rok a půl vedl dorost a od zimy 2001 do roku 2008 byl hlavním trenérem mužů. Od roku 2008 asistentem a velice dobrým trenérem golmanů.

 

Zdeněk Richlý – odchovanec Holasovic, záložník nebo obránce. Hráčskou kariéru ukončil až v 53 letech a navíc byl pořád platným hráčem. Mnoho mladíků by mu mohlo závidět jeho elán, chuť a zápal pro hru. Od roku 1999 je navíc trenérem žáků, několikrát s nimi postoupil do okresního přeboru. Stál za výchovou několika hráčů A – týmu nebo kluků, kteří už u nás nepůsobí.

 

Anna Richlá – dlouholetá tajemnice klubu a vedoucí družstva žáků

 

Jakub Morbitzer – odchovanec, záložník nebo útočník, aktivním hráčem do roku 2008, kdy prodělal první z celé řady vážných fotbalových úrazů, přesto se dokázal několikrát na trávník vrátit, ale hlavně od toho roku převzal trénování  první mužstvo pod jeho vedením 2x postoupilo do okresního přeboru a 2x skončilo v OS na 2. místě. Jeden rok také trénoval žáky spolu se Z. Richlým a T. Hanelem, obsadili 2. místo (postup do OP) a 1 rok s Luďkem Černým vedl dorost v krajské soutěži, obsadili 12. místo a sestoupili. Byl hlavním iniciátorem akcí jako silvestrovský fotbálek, sněhový turnaj v malé kopané, nova cup letní turnaj v malé kopané, soustředění, 45. výročí fotbalu ve Vávrovicích a velikonoční zábavy. Některé tyto akce se zachovali i po jeho odmlčení z fotbalového dění.

 

Jaromír Blaščík – odchovanec, záložník nebo útočník, nakonec i brankář, později trenér mládeže i mužů, od roku 1986 jednatel a v letech 1994 až 2000 i starosta TJ Sokol Vávrovice, od roku 1996 až dodnes předseda Fotbalového klubu NOVA Vávrovice